Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Demonstrace na Václaváku

11. 05. 2017 19:37:08
Včera se na Václaváku konala demonstrace s názvem "Proč? Proto!", namířená proti Babišovi a Zemanovi. Demonstrace jsem se zúčastnil a zde je pár kritických postřehů, nejen k demonstraci.

Když člověk komentuje politické dění, měl by nejprve odkrýt karty. V prezidentské volbě jsem v druhém kole také volil Miloše Zemana, mojí preferencí byl tehdy prezident, který nebude součástí tehdejší vládní koalice. Ta totiž fungovala stylem, kdy si těsnou většinu vyložila jako absolutní vládu a nejen ve vládě, ale i v parlamentu. Kromě řady skandálů, na které nebyla schopna reagovat jakoukoliv sebereflexí, se vyznačovala především arogancí kosmických rozměrů, především ústy Kalouska, který neustále trousil komentáře o tom, jak si lidé žijí jako prasata v žitě, případně vzpomeňme na jeho nátlakový telefonát policistovi v kauze CASA.

Krom toho je třeba připočítat diletantské řízení Ministerstva Financí, které kritizovali ekonomové ze všech stran politického spektra. S příchodem Babiše se ovšem v tomto ohledu nic nezměnilo, jediný rozdíl oproti Kalouskovi je, že se každý rok nemění procenta DPH, naopak přibyla buzerace v podobě EET, protože Babiš očividně nedokázal efektivně snížit žádné náklady, a proto se potřeboval na někom zahojit (místo slibovaných stovek miliard od korupčníků tak vyrazil jen několik miliard ze stánkařů na trzích a vesnických hospodách). Ve výdajové stránce se nezměnilo vůbec nic, pozitivnějších čísel dosáhl Babiš pouze tím, že nic nedělal (a ekonomika rostla) a k tomu provedl pár chytrých účetních operací.

Ale zpět k volbě prezidenta. S ohledem na mé preference byl duel Zeman vs. Schwarzenberg jasný. Co se týká politických stran, tak ANO jsem naštěstí nikdy volit nemusel a svůj hlas pravidelně házím Pirátské straně (a na rozdíl od předešlých voleb je to poprvé kdy se po volbách za své rozhodnutí pak nemusím stydět).

Proč říct ne Babišovi a Zemanovi?

No a teď, když už víte "co jsem zač", mohu pokračovat s tím, jak jsem se dostal na demonstraci "Proč? Proto!". Můj názor na Babiše je dlouhodobě konzistentní, nemám rád naši politickou reprezentaci, ale zároveň si nemyslím, že řešením je osvícený miliardář. On by totiž bez té politické reprezentace nikdy ty miliardy nezískal. Pokud má přijít změna, musí přijít od lidí, ne od miliardářů. Pokud tedy nastane situace, kdy je Babiš podezřelý z krácení daní, ale vyšetřuje ho jeho vlastní ministerstvo, je potřeba se ozvat. Nikdo Babiše z politiky nevyhání ani nelikviduje, stačí jen aby na chvíli odešel a až bude věc nezávisle prošetřena, pokud se nevina prokáže, může se přeci opět kdykoliv vrátit!

Se Zemanem je to mnohem horší, očividně byl velký rozdíl mezi starým Zemanem pod kontrolou Mirka Šloufa a tím novým po tom co se se Šloufem rozešel. Byl totiž obklopen Nejedlým a Mlynářem. Ti se zbavili všech nepohodlných osob v prezidentově okolí a vytvořili si vlastní Zemanovskou sektu, ve které se projevila jeho skutečná podstata. S kašparem Ovčáčkem tak můžeme pozorovat postupně gradující absurdní divadlo. Ano, nemám nic proti tomu, aby už dokončil svůj prezidentský mandát, ale musí u toho dodržovat ústavu ČR!

Problém sametová nostalgie

A už se dostáváme na včerejší Václavák! Jasným magnetem pro mě je garance organizátorů, že nejsou vázáni na žádnou politickou stranu. To je totiž velkým problémem, už několikrát se stalo, že byla svolána občanská demonstrace a poté se ukázalo, že to je jen předvolební agitace některých politických uskupení, které se tváří, že TI DRUZÍ jsou ti zlí, zatímco ONI jsou ti hodní. Co se týká včerejší demonstrace, politici na pódiu skutečně nevystupovali, čímž organizátoři dodrželi své slovo. Výběr řečníků přesto nebyl úplně ideální.

Jako jsou extrémní Zemanovi příznivci, existují i extrémní Zemanovi odpůrci, kteří nikdy ani nedokázali akceptovat, že se stal prezidentem. Bohužel tito lidé pokaždé, když Zeman udělá nějaký faul (a že jich dělá hodně), vylezou ze svých děr naplnění zoufalou nenávistnou touhou si pořádně kopnout. Na výsluní této skupiny se dostala Bára Štěpánová svými výroky o tom, že se Zeman vůbec neměl stát prezidentem, protože v roce 2003 nepodal ruku Klausovi, že "kdo volí ANO není Čech" a podobně. Pokud se demonstruje proti porušování ústavy, je potřeba ústavu dodržovat. A před ústavou jsme přece Češi všichni, nezávisle na tom, koho volíme!

Další problém vidím v "ohraném" Halíkovi, přestože ho respektuji, bohužel na každé akci, kde se objeví, způsobí její orazítkování "Havloidy", či "Pražskou kavárnou" a fakticky Zemanovi pomáhá v diskreditaci takových akcí. Dalším znakem je i cinkání klíči, nostalgické pohlížení do minulosti, jenže my se musíme dívat do budoucnosti. Sametová revoluce je nadšeně vnímána jen malou částí populace, je potřeba popojít dál.

Babiš je gauner

Na demonstraci bylo možno slyšet i úřednici propuštěnou z ministerstva a jakéhosi zemědělce, který měl vyprávět svůj příběh. U něj došlo na suché konstatování jako "Babiš je gauner", "Babiš lže" a řadu obvinění, které není možné si nikde nezávisle ověřit, jako že donutil někoho k sebevraždě.

To také není dobré, můžeme sice připustit, že Babiš ke svému majetku nepřišel úplně legálně, ale stále musíme respektovat presumpci neviny a přiznat si, že Babiš není vyšetřován v nějaké závažné kauze. Ať se nám to líbí nebo nelíbí, je to strategie, kterou používá sám Babiš, a pokud ho kritizujeme, měli bychom být lepší, než on!

Doporučení organizátorům

Přes tyto "temnější" pasáže hodnotím akci celkově jako povedenou, protože ostatní řečníci na tom už byli lépe. Jednoznačně nejlepší řeč měl, paradoxně nejmladší (nezatížený minulostí), řečník - Jakub Čech. Nebudu rozvádět proč, podívejte se na jeho proslov sami. Jednoznačně shrnuje co bych od řečníka na seriózní akci, která má oslovit širokou veřejnost a vyvolat celospolečenskou diskuzi, očekával.

Pokud chtějí organizátoři větší dopad svých akcí, měli by před povolením vystupovat svým řečníkům jasně formulovat pravidla pro jejich příspěvky a to je:

1. Nešířit nenávist. I voliči oponentů jsou lidi, je potřeba je respektovat, je potřeba je pochopit, ne prohlubovat příkopy.
2. Nesdělovat fakta, která nelze ověřit a neútočit na lidi, kteří na místě nejsou a nemohou se bránit.
3. Nenálepkovat - neoznačovat někoho jako čisté zlo, kdo by potom byl čisté dobro?

Je totiž těžké získat důvěru široké veřejnosti, pokud se na akci objeví někdo, kdo používá stejné zbraně jako osoba, proti které demonstruje.

Autor: Jakub Černý | čtvrtek 11.5.2017 19:37 | karma článku: 38.42 | přečteno: 6624x

Další články blogera

Jakub Černý

Polemika s článkem - Globální oteplování

Před 3 dny vyšel na blogu článek s názvem "Globální oteplování – skutečně za něj může lidstvo?". Přestože faktický obsah hodnotím velice dobře, obsahuje článek několik nepřesností, které bych rád uvedl na pravou míru.

8.6.2017 v 11:13 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 637 | Diskuse

Jakub Černý

A zase to globální oteplování

Trump zčeřil světové vody vypovězením Pařižské dohody. S tím se opět rozhořel souboj "oteplovačů" proti "popíračům". Zkusme na chvíli opustit rozhodování o tom, kdo z nich má pravdu, a podívat se na věc z jiného pohledu.

2.6.2017 v 21:37 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 858 | Diskuse

Jakub Černý

Jak by dopadly nové prezidentské volby?

Čistě ze zvědavosti, jsem si zkusil udělat vlastní výzkum veřejného mínění, co se týká prezidentské volby. Stačil mi k tomu jen Google formulář a nasdílet odkaz na Facebooku a pod diskuzemi u zpravodajských článků.

9.5.2017 v 20:47 | Karma článku: 13.67 | Přečteno: 1419 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Lichnovský

Jak Nejvyšší správní soud přepočítal volby

Co se nemělo stát, stalo se. Nejvyšší správní soud byl nucen přepočítat hlasy v proběhlém hlasování do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Co z takto otevřené Pandořiny skřínky vypadlo?

20.11.2017 v 11:10 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 373 | Diskuse

Martin Jaroš

Známkování prezidentských kandidátů

Poslechl jsem si pozorně první prezidentskou debatu na Seznamu, abyste vy nemuseli! A tady je vysvědčení, které jsem kandidátům vystavil. Podotýkám, že hodnotím čistě výkon v diskusi, nikoli celkovou kvalitu borců.

20.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 9.27 | Přečteno: 479 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zelení Trumpovým lidem zazpívali, papež pohovořil o perverzi, McCartney zase o šílenství

Aktivisty Greenpeace mohla ranit mrtvice. Donald Trump na klimatickou konferenci COP23 v Bonnu vyslal... zástupce fosilního průmyslu. Aby se pochlubili, že Amerika snižuje své emise díky boomu těžby zemního plynu.

20.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 12.10 | Přečteno: 210 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Politický zázrak

Mám sen. Velký, obtížně splnitelný, vyžadující trpělivost, víru a naději. A také nezměrné úsilí a ovšem i nezbytnou dávku zvláštního druhu štěstí.

20.11.2017 v 10:05 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 358 | Diskuse

Pavel Ďuran

Hradílek ukončil hladovku

Dobrá zpráva! Hladovka někdejšího signatáře Charty 77 a polistopadového ministra vnitra ČR Tomáše Hradílka, kterou držel proto, aby Miloš Zeman podruhé nekandidoval na prezidenta ČR, byla po 17 dnech ukončena.

20.11.2017 v 8:45 | Karma článku: 33.56 | Přečteno: 925 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2384

Pomáhám českým technologickým firmám prorazit ve světě přes Google. Baví mě astronomie a statistika. Věřím, že to, co je pro lidstvo nejcennější jsou vědomosti. Pomocí astronomické organizace, kterou vedu, se snažím provádět, spolu s dalšími zájemci z řad obyčejných lidí, seriózní vědeckou práci amatérskými prostředky.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.