Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak by dopadly nové prezidentské volby?

9. 05. 2017 20:47:39
Čistě ze zvědavosti, jsem si zkusil udělat vlastní výzkum veřejného mínění, co se týká prezidentské volby. Stačil mi k tomu jen Google formulář a nasdílet odkaz na Facebooku a pod diskuzemi u zpravodajských článků.

A co z toho vyšlo ?:-) Nasbíral jsem celkem 217 odpovědí. Není to vůbec málo s ohledem na jednoduchost průzkumu - preference kandidátů z druhého kola posledních prezidentských voleb a případného vyzyvatele prezidenta Zemana ve volbách následujících.

Otázky a odpovědi můžete nalézt zde. Pochopitelně sběr dat na internetu s sebou nese problémy: složení respondentů přímo neodpovídalo skutečnému složení oprávněných voličů. Nad průměr převládaly odpovědi mladší generace s vysokoškolským vzděláním. Díky jednoduchosti otázek a dostatečnému vzorku i z těch ostatních sociodemografických skupin bylo ovšem možné odpovědím přiřadit určitou váhu.

Pochopitelně je potřeba ověřit, zda váhy fungovaly. Pro kontrolu jsem tak vytvořil výsledek "volby" respondentů v druhém kole posledních prezidentských voleb. Výsledný výsledek potěšil - je velice blízko skutečné realitě a tak mohu vesele pokračovat v analýze výsledků dál! Hlas každého respondenta pro opakování druhého kola z roku 2013 a nové volby byl vynásoben jeho váhou, a výsledné hodnoty jsem převedl na procenta. Celkové výsledky jsem pak dělil podle původní volby respondentů. Procenty jednotlivých složek celkového výsledku jsem pak násobil počty voličů z druhého kola voleb v roce 2013, abych dostal přibližný výsledek v počtu voličů.

Karel Schwarzenberg - opravdu špatný protikandidát

První část výzkumu dala šanci respondentům zopakovat si druhé kolo posledních voleb. S ohledem na současné konání prezidenta Zemana (sběr dat proběhl mezi 6.-8. květnem) se dala očekávat změna názoru některých Zemanových voličů. A skutečně, výsledek ukazuje, že by téměř půl miliónu lidí Zemanovi opět hlas nedalo. Jenže skoro čtvrt miliónu voličů Schwarzenberga by tento úbytek částečně nahradil a k tomu by nyní Zemana navíc volilo 400 tisíc původních nevoličů. Zeman by tedy neztratil, naopak by získal o trochu více hlasů. Sice dost voličů zklamal, ale povedlo se mu získat úplně jiné voliče!

Oproti tomu by výsledek Karla Schwarzenberga byl naprosto tristní. Přišel by také o cca 500 tisíc voličů oproti minulé volbě, což s ohledem na to, že nebyl prezidentem a tedy nemohl nic zkazit, alarmující. Naopak Zemanových voličů by přetáhl mnohem méně (jen 100 tisíc) a nevoličů by ke své volbě přesvědčil tak nastejno jako Zeman. Ať Zeman dělá co chce, Schwarzenberg není stále pro typického Čecha akceptovatelný protikandidát. Také to poukazuje na výbornou mediální kampaň: zatímco na osobě a názorech Karla Schwarzenberga se nezměnilo nic, přesto by se od něj odvrátilo značné množství lidí a další výrazná část by dokonce přeběhla k Zemanovi. Jediné, co se změnilo, je právě absence té kvalitní marketingové kampaně.

Příští rok to nebude tak snadné

Zajímavé je chování voličů, pokud je postavíme před novou volbu. Tam se totiž chování úplně změní. Je sice otázkou, kdo bude proti Zemanovi skutečně stát, v současnosti je nejpravděpodobnější, že to bude jeden z dvojice Drahoš-Horáček. Respondenti tak nestáli před konkrétním jménem a průzkum očekával, že tam bude stát zástupce občanů, kteří nechtějí Zemana. Je ovšem otázkou, kdo tam nakonec skončí a jak se zachovají voliči, kteří v prvním kole volili "toho druhého". Výsledek je tak třeba brát s velkou rezervou.

Současné alternativy k Zemanovi jsou mnohem úspěšnější než Schwarzenberg. Přes 600 tisíc původních voličů by Zemana opustilo, z toho přes 500 tisíc by dalo přednost nové alternativě. Také z řad nevoličů by Zeman získal nyní jen trochu přes 100 tisíc nových voličů, naopak pro více než 900 tisíc by byl akceptovatelný protikandidát. Zemanova protikandidáta by také podpořila drtivá většina voličů Schwarzenberga.

Je těžké říci jak to vše nakonec dopadne, je ale zcela jasné, že na rozdíl od Schwarzenberga, jsou současní hlavní protikandidáti (Drahoš a Horáček) pro obyčejné Čechy mnohem akceptovatelnější (mají české příjmení a chybí jim knížecí titul). A pro nezanedbatelné množství lidí jsou i lepšími kandidáty než Zeman, přestože v minulých volbách volili jeho. Na výsledcích je také vidět větší nadšení z nabídky - účast v druhém kole prezidentské volby by byla okolo 73% (aktivovala by se část nevoličů).

Autor: Jakub Černý | úterý 9.5.2017 20:47 | karma článku: 13.67 | přečteno: 1419x

Další články blogera

Jakub Černý

Polemika s článkem - Globální oteplování

Před 3 dny vyšel na blogu článek s názvem "Globální oteplování – skutečně za něj může lidstvo?". Přestože faktický obsah hodnotím velice dobře, obsahuje článek několik nepřesností, které bych rád uvedl na pravou míru.

8.6.2017 v 11:13 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 637 | Diskuse

Jakub Černý

A zase to globální oteplování

Trump zčeřil světové vody vypovězením Pařižské dohody. S tím se opět rozhořel souboj "oteplovačů" proti "popíračům". Zkusme na chvíli opustit rozhodování o tom, kdo z nich má pravdu, a podívat se na věc z jiného pohledu.

2.6.2017 v 21:37 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 858 | Diskuse

Jakub Černý

Demonstrace na Václaváku

Včera se na Václaváku konala demonstrace s názvem "Proč? Proto!", namířená proti Babišovi a Zemanovi. Demonstrace jsem se zúčastnil a zde je pár kritických postřehů, nejen k demonstraci.

11.5.2017 v 19:37 | Karma článku: 38.42 | Přečteno: 6624 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Lichnovský

Jak Nejvyšší správní soud přepočítal volby

Co se nemělo stát, stalo se. Nejvyšší správní soud byl nucen přepočítat hlasy v proběhlém hlasování do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Co z takto otevřené Pandořiny skřínky vypadlo?

20.11.2017 v 11:10 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 373 | Diskuse

Martin Jaroš

Známkování prezidentských kandidátů

Poslechl jsem si pozorně první prezidentskou debatu na Seznamu, abyste vy nemuseli! A tady je vysvědčení, které jsem kandidátům vystavil. Podotýkám, že hodnotím čistě výkon v diskusi, nikoli celkovou kvalitu borců.

20.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 9.27 | Přečteno: 479 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Zelení Trumpovým lidem zazpívali, papež pohovořil o perverzi, McCartney zase o šílenství

Aktivisty Greenpeace mohla ranit mrtvice. Donald Trump na klimatickou konferenci COP23 v Bonnu vyslal... zástupce fosilního průmyslu. Aby se pochlubili, že Amerika snižuje své emise díky boomu těžby zemního plynu.

20.11.2017 v 10:54 | Karma článku: 12.10 | Přečteno: 210 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Politický zázrak

Mám sen. Velký, obtížně splnitelný, vyžadující trpělivost, víru a naději. A také nezměrné úsilí a ovšem i nezbytnou dávku zvláštního druhu štěstí.

20.11.2017 v 10:05 | Karma článku: 9.42 | Přečteno: 358 | Diskuse

Pavel Ďuran

Hradílek ukončil hladovku

Dobrá zpráva! Hladovka někdejšího signatáře Charty 77 a polistopadového ministra vnitra ČR Tomáše Hradílka, kterou držel proto, aby Miloš Zeman podruhé nekandidoval na prezidenta ČR, byla po 17 dnech ukončena.

20.11.2017 v 8:45 | Karma článku: 33.56 | Přečteno: 925 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2384

Pomáhám českým technologickým firmám prorazit ve světě přes Google. Baví mě astronomie a statistika. Věřím, že to, co je pro lidstvo nejcennější jsou vědomosti. Pomocí astronomické organizace, kterou vedu, se snažím provádět, spolu s dalšími zájemci z řad obyčejných lidí, seriózní vědeckou práci amatérskými prostředky.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.